نیک تدبیر-حسابداری

حسابداری یک پروتکل است و پروتکل یعنی زبان مشترک، حسابداری نیز یک زبان مشترک بین شما و کسب و کارتان است. در واقع وقتی صحبت از کسب و کار می شود یعنی در این میان درآمدهایی وجود دارد، هزینه هایی وجود دارد و در نهایت محاسباتی وجود دارد که با استفاده از آنها ما می توانیم متوجه شویم که آیا کسب و کار ما سودده است یا زیانده است؟ حسابداری زبانی است که کسب و کار شما برای اعلام وضعیت سلامتی خودش به شما می دهد یا به زبان ساده تر، حسابداری زبان تجارت است. حسابداری یعنی تهیه لیست دقیقی از داده های مالی و تجزیه و تحلیل داده ها و انجام پردازش ها و در نهایت ارائه یک خروجی مناسب که طبیعتا یک گزارش مالی از کلیه فعالیت های شرکت یا کسب و کار شما است، دقت کنید که این گزارش است که باعث می شود مدیران یک مجموعه یا حتی سرمایه گذاران یک مجموعه تصمیم های درستی در خصوص آینده کسب و کار خودشان بگیرند.

  حسابداری

حسابداری بصورت خلاصه یعنی شناسایی، اندازه گیری، ثبت و البته ایجاد گزارش های اقتصادی دقیق برای تصمیم گیرندگان یک کسب و کار، این گزارش اطلاعات مالی و اقتصادی یک کسب و کار است که اعلام می کند فلان قسمت از کسب و کار شما زیانده شده است و فلان قسمت در حال سوددهی می باشد و فلان قسمت به قول خودمان یر به یر است و درآمد و هزینه آن یکسان هستند. به این موضوع دقت کنید که درست است که این موضوع از قدیم در همه کسب و کارها کمابیش وجود داشته است اما امروزه حسابداری یک علم محسوب می شود. هر چقدر نوع کسب و کارها و تنوع آنها زیادتر باشد حسابداری نیز به همان اندازه پیچیده و گسترده می تواند باشد و امروزه تبدیل به یک رشته دانشگاهی شده است، کسب و کارهای قدیمی شخصی را به عنوان دفتردار معمولا داشتند که حساب و کتاب ها را یادداشت و ثبت و ضبط می کرد ولی طبیعتا یک دفتردار ساده نمی تواند از پس پیچیدگی های مربوط به کسب و کارهای امروزی بربیاید، امروزه کار دفترداری نیز تقریبا در شاخه حسابداری قرار گرفته است و یک حسابدار کار یک دفتردار را نیز انجام می دهد.

نیک تدبیر-دقت در حسابداری

نکته مهم در این است که این علم یک چیز دلخواه و تنوع طلب نیست!!! در واقع حسابدار یک مسئول اجرای قانون در شرکت یا سازمان شما است، حسابدار طبق قواعد و قوانینی که تقریبا در همه جا یکسان هستند گزارش های مالی شما را آماده می کند و شما را در روند انجام کارهیتان قرار می دهد و طبیعتا اگر این اصل را رعایت کنیم متوجه می شوید که اگر چند حسابدار زبده نیز در یک سازمان باشند و بصورت مجزا به حساب ها رسیدگی کنند قطعا باید خروجی کار آنها تا حد زیادی مشابه هم باشد. این علم نیاز به داده ها یا اطلاعات مالی ورودی دارد که این اطلاعات در یک کسب و کار یا سازمان شامل معاملات روزمره ای مثل خرید و فروش یا ارائه خدمات، هزینه های جاری مثل اجاره، حقوق، بهای آب، برق و گاز و … جالب است بدانید که بعضا هزینه هایی مثل آب و برق و … نیز جزو معاملات روزمره در حسابداری محسوب می شوند.

 

  حسابدار کیست ؟


حسابدار طبیعتا کسی است که فرآِیند حسابداری در یک سازمان یا شرکت را انجام می دهد، حسابداری خواه ناخواه مترادف با دقت و حساسیت است و بعضا کوچکترین اشتباهی در این خصوص می تواند فاجعه بار باشد. کسی که شغل حسابداری را انتخاب می کند باید دارای دقت و توجه بسیار بالایی باشد. بصورت خلاصه وظیفه یک حسابدار شامل سه مرحله ثبت اطلاعات، تجزیه و تحلیل و تهیه گزارش از اطلاعات و در نهایت ارائه گزارش ساده به تصمیم گیرندگان است. حسابدارها می توانند یکی از بهترین مشاورین برای مدیرهای سازمان ها باشند چون ارزیابی کلیه فعالیت های مالی، شناسایی نقاط ضعف مالی و البته ارائه بهترین روش های مدیریت منابع مالی را می توانند برای بالا بردن بهره وری سازمان توصیه کنند. در واقع یک حسابدار می تواند به تصمیم گیرندگان در یک کسب و کار در خصوص روش های کاهش هزینه، روش های افزایش درآمد و البته بیشتر کردن سود مجموعه توصیه هایی داشته باشد. به مثال ابتدای مقاله توجه کنید، در واقع دوست شما یک حسابدار است که اطلاعات مالی سفر را جمع آوری می کند، آنها را تجزیه و تحلیل می کند و به شما در خصوص آن گزارش می دهد اما نکته در اینجاست که این خود حسابدار است که پول ها را در سناریوی ما در اختیار دارد که معمولا به این شکل نیست!

نیک تدبیر-حسابدار کیست؟

حسابدارها معمولا فقط محاسبات را از روی داده هایی که در اختیارشان قرار گرفته است انجام می دهند، اگر حسابداری بسیار زبده باشد کم کم تبدیل به یک مدیرمالی در یک سازمان می شود که کلیه فرآیند های مالی سازمان را نیز می تواند کنترل و نظارت کند. حسابداری هم شامل حوزه های تخصصی می شود که از جمله آن می توان به حسابداری بیمه، حسابداری سلامت و حتی حسابداری پیمانکاری نام برد. گزارش های یک حسابدار معمولا به دو نوع تصمیم گیرنده یا استفاده کننده ارائه می شود، تصمیم گیرندگان یا استفاده کنندگان داخلی که عمدتا مدیریت و مالک کسب و کارها هستند و تصمیم گیرندگان یا استفاده کنندگان خارجی که سازمان ها و البته نهادهای مرتبط بیرونی هستند که دارای منافع از کسب و کار می باشند، برای مثال اداره مالیات از جمله استفاده کنندگان خارجی محسوب می شود. این علم امروزه یک دانش کاملا سیستماتیک و منظم است و اطلاعات مالی مربوط به یک کسب و کار این روزها صرفا توسط مراجع حسابداری قابل استناد هستند. در خصوص طبقه بندی هایی که در خصوص نحوه ارائه گزارش حسابداری عنوان کردیم می توانیم از حسابداری مدیریتی به عنوان گزارش دادن به مدیران کسب و کار و حسابداری مالی برای ارائه گزارش به سازمان های خارجی نیز یاد کنیم.

Call Now Buttonتماس با ما